takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 12:29
 
Satrançta ilk defa Yerli ve Milli Yazılımla Canlı Yayın yapıldı
SPOR Haberi
Satrançta ilk defa Yerli ve Milli Yazılımla Canlı Yayın yapıldı

Satrançta ilk defa Denizli İlinde,Yerli ve Milli Yazılımla Canlı Yayın yapıldı.

 

 

Geçtiğimiz Kasım ayında düzenlenen organizasyonda Türkiye’de ilk  defa yerli ve milli yazılım E-Notasyon sistemi ile Satranç maçları canlı yayınlandı.

 

 

Satranç Kulüpleri Federasyonun Başkanı Prof.Dr.Selçuk Burak Haşıloğlu, Başkan Vekili Ali Özen ve Ekibinin Türkiye’de ilk defa uygulanan teknolojisi ile satranç maçları canlı yayınlarında kullanılan yurtdışına bağımlılık sona erecek.

 

 

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün  izni ve Denizli Valiliği onayı ile ODTÜ Geliştirme Vakfı Okullarında “Küçük Ustalarla Satranç Şenliği”nin düzenlenmesinin ve E-Notasyon sisteminin kullanılmasının ardından sular durulmadı.

 

 

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü izni ve Denizli Valiliği onayı ile ODTÜ Geliştirme Vakfı Okullarında “Küçük Ustalarla Satranç Şenliği” büyük coşkuyla düzenlendi. Satranç Kulüpleri Federasyonu (SKF) Başkan Vekili Ali Özen, Prof.Dr. Selçuk Burak Haşıloğlu ve PAÜSA ekibinin geliştirdiği yerli ve milli yazılım E-Notasyon sistemi ile canlı yayın yapıldı ve maçları 20.000 kişi izledi.

 

 

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü izni ve Satranç Şenliğinin ardından sular durulmadı. Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı, Denizli Valiliğinin izni yok sayarak, SKF Başkan Vekili ve PAÜSA Derneği Başkanı Ali Özen ile PAÜSA Derneği Başkan Yardımcısı Eda Yalçınkaya Özen hakkında, “yetkili makamlardan izin alınarak yapılması gereken yarışmayı izinsiz yapmak, yaptırmak veya böyle bir yarışmayı yönetmek” maddesine ilişkin soruşturma başlatılması için disiplin kuruluna sevk etti.

 

 

Oysa ki TSF Ana Statüsü ve TSF Disiplin talimatında; TSF’ndan izin alınmadan yapılan etkinliklerde TSF Disiplin kurulunun yetkisi olmadığı açıkça yazmakta.

 

 

PAÜSA Derneği Başkanı ve Uluslararası Satranç Federasyonu Antrenörü Ali Özen, soruşturmasının hukuka aykırı olduğunu halen de sonuçlandırılmayarak olayın sürüncemede bırakıldığını belirterek, " Bu durumdan dolayı beş aydır eğitmenlik yapamıyorum" dedi. Satranç Kulüpleri Federasyonuna üye olan tüm derneklerin TSF tarafından dışlandığını belirten Özen,  TSF’nun üyelerinin  üzerinde vesayet kurmaya kalkıştığını söyledi.

 

 

Özen , “Bunun kanıtı TSF yetkililerinin telefon aramaları, sosyal medya paylaşımları ile TSF’nun düzenlediği Satranç Kulüpleri Çalıştayına hiçbir üyemizin davet edilmemesidir “dedi.

 

Ali Özen; tüm bu gelişmeler karşısında sporculuktan, Baş Antrenörlükten ve Milli Hakemlikten istifa ettiğini bildirdi.

 

 

ODTÜ GVO Okulları Satranç Şenliğinin düzenlendiği tarihte yedi haftalık bebeği olan ve bebeği ile şenliğe gelen Eda Yalçınkaya Özen, şenlikte görev almamasına ve iş görmezlik raporu bulunmasına rağmen hukuka aykırı bir şekilde disipline sevk edildi.

 

 

Eda Yalçınkaya Özen, 6 yıl boyunca satranç öğretmenliği yaptığı okulda düzenlenen satranç şenliğinde bulunması nedeniyle soruşturma süreci geçirmeyi hak etmediğini, hem satranç aşığı hem de yeni doğmuş bebeği olan bir anne olarak büyük mağduriyet yaşadığını ifade etti. Özen, “ Disiplin kurulu üyesinin TSF Başkanı özel avukatı olduğuna dair söylentileri soruşturmaya şaibe düşürdü“ dedi. 

 

 

TSF Başkan ve Asbaşkanı, yıllardır Denizli satrancının başındaki TSF Denizli eski İl Temsilcisi ve TSF Temsilcilikler Koordinasyon Kurulu Üyesi olan Ömer Gökçe de disipline sevk edilenler arasında yerini aldı. Ömer Gökçe, “Şenlikte görev yapmadım. Başta TSF Başkanı olmak üzere, Asbaşkan ve birçok yönetim kurulu üyesi benim FIDE hakemi olmam için Merkez Hakem Kurulu MHKeski Başkanına telkinde bulunup, istedikleri olmadığı için de MHK Başkanını görevden almışlardır. Benim TSF’na karşı duruş sergilediğimin düşünülmesi yanlıştır. Eğer isteniyorsa bende yeni kurulan Satranç Kulüpleri Federasyonu ile ilgim olmadığını paylaşabilirim” şeklinde konuştu.

 

 

Türkiye Satranç Federasyonun,Disiplin kurulundan ceza alanların listesi kabarık,

 

Ekaterina Atalık, TSF Başkanı döneminde “İzinsiz Dış Görev” ve “Milli Şerefi İhlal” nedeniyle toplam 15 ay hak mahrumiyeti cezası almıştı. Dosya bir yıl sonra “…kanunun açıkça suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz” gerekçesiyle genel hukuk kuralına dayanılarak dosya düşürülmüştü. Atalık 2019 Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonasında 3. olarak Türk bayrağını dalgalandırdı.

 

Av. Hicret Genç, Satranç Kulüpleri Federasyonu Başkan Vekili aynı zamanda PAÜSA Derneği Başkanı olan Ali Özen ve PAÜSA Derneği Başkan Yardımcısı Eda Yalçınkaya Özen hakkında yürütülen disiplin soruşturması sürecinde yaşanan hukuksuzluklara ilişkin olarak, “ TSF Başkanı ve sorumluluğu bulunan disiplin kurulu üyeleri ve diğer yetkili kişiler hakkında görevlerini kötüye kullandıkları, görevlerinin gerekliliklerini yerine getirmedikleri ve kişilerin mağduriyetlerine neden oldukları için suç duyurusunda bulunduk  “açıklamasını yaptı.

 

 

Son olarak Akhisar Belediyesi Atatürk Online Satranç Turnuvasını düzenlerkende TSF il temsilcileri ve bir kaç kişinin Atatürk turnuvasını engelleme çalışmalarıyla karşı karşıya kaldığını ifade eden Başkan Ali Özen en güzel cevabın turnuvaya 1008 satranç sporcusunun katılmasının olduğunu belirtti ve şunları söyledi;

 

Sosyal medyada Şanlıurfa’dan, Sinop’a, İzmir’den Van’a Ülkemizin dört bir yanından yüzlerce destek mesajı aldık.Emeği geçen herkese çok çok teşekkür ederim.

 

 

Yalnız olmadığımızı, satranç sporunun gelişmesi için, çocuklarımız için, geleceğimiz için tüm baskı, karalama ve engelleme çalışmalarına rağmen mücadele edeceğimizi gösterdik.

 

Yıllardır hakemliği, kulüpçülüğü, eğitmenliği layıkıyla yapmaya çalıştık, Satranç işimiz, sevgimiz, hayatımız oldu.

 

 

Satranç Sporuna verilen emeklerimizin boşa gitmesine izin vermeyeceğiz.

 

 

Artık satrancı, satranç için, satranççıların yönetme zamanıdır. dedi.

Kaynak: Editör: urfasiyaset
Etiketler: Satrançta, ilk, defa, Yerli, ve, Milli, Yazılımla, Canlı, Yayın, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı