takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Yazı Detayı
07 Mart 2022 - Pazartesi 14:02
 
SIKI SARILALIM
H.Murat ÖZAKINCI
mrtozakinci@hotmail.com
 
 

Hayata öyle sıkı sarılmalıyız ki her şeyden daha fazla çünkü Pandeminin ne zaman biteceği, normalleşme sürecinin ne zaman başlayacağı belli değilken ülke olarak Ekonomi başta olmak üzere tüm kesimin psikolojik depresyona girme ihtimalini ’de hesaba katarsak sıkı sarılmak iyi gelecektir..

 

Aksi düşüncede olursak,dünyanın en kolay davranışı kötülüktür kendini sürekli haklı bulup kafasında kuran ve her şeyden bahane bulup Kötülük yapan insanlar tehlikeli ve ruh hastasıdır. Bu düşüncelerden kurtulmak istiyorlarsa ki eminim kendilerini sorguladıklarında kabulleniyorlar ama, egoist bencil ve gururlarından dolayı kabullenemiyorlar bu tür düşüncelerden kurtulmanın yolu Psikolog ve psikoloji danışmanlarından yardım alıp tedavi olmaktan geçer. İnsan Kötü düşüncelerden kurtulursa eminim çevresindeki saygınlığı, itibarı daha çok artacaktır.

 

Bazen hayat yolunun ne kadar doğru olduğunu göstermek için size, gideceğiniz yerde yolundan çıkmış insanlarla karşılaşırtırır, Bezende sizin gideceğiniz yolunuzun doğru yol olduğunu göstermek için gönlü güzel insanlarla karşılaşırtırır kim bilebilir ki. İhtiyacımızdan fazla olan her şey zehirdir. Bu güç olabilir veya tembellik, yiyecek, ego, hırs kendini beğenmişlik, kıskançlıkta olabilir.

Eski bir Çin atasözü; “Sevilen insan sevgisini insanlara veren insandır. Aslında ihtiyacımız olan tek doğru hareket kendi içimizdeki zehirlerin panzehrini birbirimize daha fazlaca sevgiyle sarılıp yaklaşmaktan geçecektir..

 

Yaşadığımız coğrafyada insanlara öyle sıkı sarılın ’ki insanlar sizi örnek alsınlar ben hep kendime şu soruyu sordum Örnek alacağım insanlardan fazla örnek bırakmam lazım diye kendimi hep motive etmişimdir hatta ediyorum da….,

 

Sevgi ve saygının temeli Ailede atılır eksiksiz bir sevgi temelini şiddetli bir deprem bile yıkamaz Anne ve Babalar Çocuklarını yetiştirirken saygı ve sevgi ile Adaleti sağlayabilirlerse mutlu ve sağlam bir aile yapısı olur yapanlarda var, yapamayanlarda vardır temeli sağlam olan Aileler daha uzun sürdürüle birlik bir aile yapısı ile yaşamlarını saygı ve sevgi çerçevesinde sürdürebiliyorlar ama oluşumu sağlayamayanlar, yapamayanlar darmadağın olup kaybolup gidiyorlar bana göre her şeyden önemlisi saygıdır kaybolmadığı sürece devam edecektir görüşmesen, konuşmasan bile devam eder..

 

Aslında şunu sorgulayabilirsek kendimize, Aile içinde eleştiriler olmalıdır. Eleştiri olmayan yerde gelişme olmayacağı açıktır. Aile olmanın önemli yapı taşlarından biri ise,  birbirimizi dostça eleştirebilmekten geçer maalesef yapamıyoruz çünkü hırslarımız, egolarımız ve kıskançlıklarımız gözümüzü kör etmiş benlik duygusu daha ağır bastığı için sağlıklı düşünemiyoruz hep yanlışlarımızı görmemekten veya her kesi kendimiz gibi görme isteği belki ağır bastığı içindir düşünün doğruları anlatırken bile eleştirilere tahammül edememizdende kaynaklanıyor biz kendimize sarılamadıktan sonra başkalarının sarılmasını beklemek ne kadar doğru olur onuda bilmiyorum kısacası sıkı sarılmaya çok ihtiyacımız olduğu bir dönemden geçiyoruz..

 

Sıkı sarılabilmeyi öğrenebilirsek emin olun dünya güzelleşir çünkü dünyayı iyilikler birleştirip, güzelleştirip zenginleştirecek bizim en büyük eksiğimiz nedir diye sorulursa ben Empati derim çünkü empati kurmayı bile bilmiyoruz öğrenirsek yaşamın güzeliklerinide belki daha iyi görmüş oluruz.

 

Düşünün baba sevgisine hasret büyüyen çocuklar büyüdüklerinde o eksikliği ömrünün sonuna kadar hissedecektir. Babasının yaşına gelmiş bir insanın Çocukluğunda görmediği  değeri veren kişiye babasından görmediği sevgiyi tüm bedeninde hissederse ona sıkı sarılabilir hatta onu kimseyle paylaşmak bile istemez. 

 

Şairin dediği gibi, ‘Kıymetli insanların Ağırlığı bedenlerinden fazla cümle kuruyorsa yüreğindeki merhametin sesini dinlediği içindir’ hâlbuki kendimize verilen önemin kıymetini bile bilmiyoruz O’kıymeti,değeri gördüğümüzde bile  hemen şımarabiliyoruz çünkü bizler kendi kalbimizde bile mülteci gibi yaşıyoruz yaşamı kutsal kılan en büyük değer İnsandır kendimize sarılabilmeyi öğrenmemiz için empati kurmamız gerekiyor  yoksa her şey için  çok geç olabilir..

 

Saygı ve sevgi ile……

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: SIKI, SARILALIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı