takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Haber Detayı
07 Aralık 2020 - Pazartesi 16:32
 
Karantina süresi değişti
SAĞLIK Haberi
Karantina süresi değişti

Sağlık Bakanlığı duyurdu! Karantina süresi değişti

Koronavirüs salgınında yakın temaslı olanların karantina süresi 14 günden 10 güne düşürüldüğü bildirildi.

 

 

Koronavirüs ile mücedele sürecinde uygulanan karantine süresi değişti. Koronavirüs salgınında yakın temaslı olanların karantina süresi 14 günden 10 güne düşürüldüğü bildirildi.

 

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan rehberde, "Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır." ibaresine yer verildi.

 

 

Öte yandan bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) tarafından yapılan güncellemelerin anlık olarak takip edildiği ve rehbere entegre edildiği kaydedildi.

 

 

Buna göre son güncellemeler şu şekilde oldu:"Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır.

Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın, 10. günün sonunda biter. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler.

 

 

Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda karantina sonlandırılabilir.

 

 

PCR testi, ancak kapasitenin uygun olduğu durumlarda, en erken 5. günden sonra evde numune alınarak yapılabilir.

 

 

PCR testi negatif çıkan ve semptom gelişmeyen kişilerde 7. günün sonunda karantina sonlandırılır.

 

 

Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamaz. Çalışanların 8. günde işe geri dönüşleri sağlanabilir.

 

 

Bu uygulama yüksek riskli kişilere (yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar vb. toplu yaşam alanlar) bakım verilen alanlarda uygulanmaz. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler."

 

 

Rehberde ayrıca, "Pandemi döneminde hastalık yayılımının ve yakın temasın azaltılması amacıyla iş yerleri iyi havalandırması olan, 4 metrekareye 1 kişi çalışılacak alanlar şeklinde düzenlenmelidir." uyarısı da yapıldı.

 

Kaynak: (MG) - Milli Gazete Editör: urfasiyaset
Etiketler: Karantina, süresi, değişti,
Yorumlar
Haber Yazılımı