takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Yazı Detayı
26 Ağustos 2020 - Çarşamba 17:44
 
Lütfen Birbirimizi Uyaralım!!
H.Murat ÖZAKINCI
[email protected]
 
 

Korona Virüsünden korunmanın yollarından biride, Maske takmayan kişileri uyarmaktır.Lütfen birbirimiz uyaralım..!!

 

 

Salgın ve Pandemi dönemi size ne anlattı, ne demek istedi bilmiyorum ama bende çok derin yaralar açtı hiç beklemediğimiz, hatta hayal bile kurulamayacak kadar uzak bir yaşam oldu yaşam diyorum çünkü yaşadığımız coğrafyanın, hüküm sürdüğümüz tüm tabularımızı, geleneklerimizi alt üst etti hayat işte yaşamsal döngünün içinde, zengin fakir, gurabe demeden darmadağın etti..!!

 

 

Eskiden çocuklarımıza verdiğimiz öğütlerimizin bile tam tersini konuşmaya başladık eskiden Büyüklerimizin(Dede,Nene,Amca)’ların Ellerini mutlaka öp derdik öpmezsen saygınlık olmaz saygısızlık olur derdik şimdi ise sakın öpme diyoruz. Üne Yaman çelişki demeye başladığımız bir dünya döneminin ateşini fitikleyen bir düzene merhaba demeye başladık.

 

 

Başımdan geçen traji komik hatta çaresizlikten sustuğum bir konuşmayı sizlere anlatayım, her bayram ve özel günlerde ağaç yaşken eğilir misali kısa ve mini sohbetimize başlarken nasıl başlayacağımı bilemiyordum çünkü oğluma söylediklerimin tam  tersini söyleyecektim bayram sabahı uyandık hazırlık yapıyorduk evden çıkmaya Büyük eve yani Babamlara gitmek için evde Oğluma çocukluğundan bu yana verdiğim öğütlerden eser kalmadı. Biz bile şaşırdık He vallahi billahi öyle Bir gün Bayramda oğluma telkinde bulunuyorum Aile Büyüklerinin elini öpme, otururken sosyal mesafeni  koru sakın ama diye  söyleyince öyle bir hışımla döndü bana dediki ben söylediklerini yapamam ne demek elini öpmemek eskiden bana kızardın neden öpmüyorsun diye şimdide böyle diyorsun kusura bakma öyle bir şey yapamam ayıp olur. Ben hemen atıldım yok oğlum Ayıp olmaz onların sağlığı İçin yapacaksın desemde bana şunu dedi, Artık karar ver önceleri yapmıyordum diye kızıyordun şimdide yapacağım diye kızıyorsun artık Karar ver.!!

 

 

Evet, bu salgın tüm tabularımızı yıkıp gitti derin ve büyük bir enkaz bıraktı ve halen de bırakmaya devam ediyor. Bir çok Tanıdık, Büyüklerimizi, Arkadaşlarımızı kaybettik ansızın, aniden veda bile etmemize müsaade edemeyecek kadar ansızın Ebediyete intikal ettiler. Hala şoktayım nasıl olur Acaba bu gördüklerimiz bir rüyamı yoksa hayalmi.!! Diye sabah uykudan uyanır uyanmaz telefona bakıyorum hangi sevdiğimiz veda etmeden gitti diye evet maalesef hayatımız çok kısa herşey,1 gramlık bir Virüsün bize gelmemesi için dua etmekle yaşamımızı sürdürüyoruz. Eskiden hatırlıyorum kolonya kullanmayan insanlar ceplerinde kolonya şişeleri ile dolaşmaya başladılar işte dediğim gibi dünya gerçekten büyük bir değişimin eşiğine gelmiş vaziyette. Bu işin şakası yok, Sonsuzluğa göç ederken geride gözyaşları içinde eşiniz, dostunuz, anneniz, babanız belki de küçücük yavrularınız kalıyor, haber bültenlerindeki vefât sayısını yükseltmek dışında artık bu dünyada başka bir hesabınız, geçireceğiniz tek bir dakikanız dâhi kalmayacak! Sorumsuzca davranan insanların yüzünden insanlık ölüyor kimse belki farkında değil lütfen ama lütfen farkına varın başka bir dünya yok, zaman dilimide yok. Maalesef yok diyorum yok işte..

 

 

 

Korona virüsüne savaş diyorum çünkü Tüm ülke olarak bu virüsle  savaşıyoruz sizlerle birlikte birbirimizi uyarak yeneceğiz. Televizyon kanallarında sosyal medyada Yetkililer bağırarak söylüyorlar,

 ’MASKENİ TAK-SOSYAL MESAFENİ KORU’ diye ama dinleyen yok dinleyin artık kulak verin maskeden sıkılıyorsunuz. Sıkılmayın maske, sizin başkasına vereceğiniz zararı bertaraf ediyor başkası da maske takarak size zarar vermeyi önlüyor. Lütfen artık kendinize gelin!! Siz keyfinize, Caferlerde, düğünlerde üst üste, dip dibe tepinip keyfini sürerken virüsü yaydığınız için sizin yüzünüzden hastanelerde sizlere hizmet eden sağlık personelleri ölmeye başladı her gün bir sağlık personelinin vefat haberi gelecek çünkü sizleri hastanelerde tedavi ederken sizden virüs bulaşıp ölüyorlar. Onlarca doktor, sağlık çalışanı ölüyorken vicdanınız sızlasın desem, sızlamaz çünkü vicdanınız yok eğer olsaydı kurallara uyardınız.

 

 

Pandemi dönemini atlatabilmemizin en güzel yolu birbirimize saygı göstermemiz gerekiyor birbirimize sahip çıkarak, birebirimizi uyararak başlayabiliriz. Yazımı bitirmeden önce şunu belirtmek istiyorum aklınızın bir köşesinde dursun çünkü benim aklımdan hiç çıkmıyor belki Şuan böyle şükrederek yaşıyorsak ne zaman gideceğimizi bilmeden. Yaşıyoruz. Belki son kez olduğundan haberimiz bile olmayacak O'yüzden, sevdiğin her şeyi tutkuyla yapmalısın. Kalan yıllarının kıymetini bilmelisin, çünkü devamı yok...!!!

 

 

İnsanlığın ölmemesi için,

Korona Virüsünden korunmanın Yolu ‘’Sosyal Mesafe ve Maske takmaktır.’’

 

 

Saygıyla ve Sevgiyle yaşayalım…..

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Lütfen, Birbirimizi, Uyaralım!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı