takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Yazı Detayı
01 Temmuz 2022 - Cuma 09:08
 
DUA VE SABIR
Mintaha Şerbetçi
[email protected]
 
 

Euzu billahi mineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim
Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı olan Cuma gününden bütün gönül dostlarımıza Allah'ın SELAMI ile SELAM olsun.


       Bu efendimiz SAV'in  bize olan müjdesi. Ama doğru anladığımız takdirde. Haşa Rabbilâlemin; hayırsız bir gün yaratmamıştır. Zira bütün günler aslında birbirinin aynıdır. Tek fark bizim o günü nasıl karşılayıp, nasıl yaşadığımızla ilgilidir. Denilir ki; Allah CC Adem Aleyhisselam'ı Cuma günü yarattı ve bir cuma günü de kıyameti koparacak. Cumanın kelime anlamı toplanmaktır. Adem Aleyhisselam'ı yaratıp ona kendinden ruh nefh eylediği zaman bütün Ademoğlu onun zürriyeti olduğuna göre ruhlarımızı orada toplandı. Aynı şekilde kıyamet koptuğu zamanda yine toplanacak bir araya geleceğiz. Kimi emanetini taşımış, kimi de kaybetmiş olarak.
"Kul manyea'beu bikum rabbi levla duaa'ukum fekad kezzebtum fesevfe yekunu lizamen"
"De ki eğer dualarınız olmasaydı, Rabbim size neden değer versin ki. Andolsun ki siz onu yalan saydınız, bu yalanlamanızın sonuçları yakanızı bırakmayacaktır"
Furkan suresi 77     

 

Eğer dualarınız olmasaydı bu ayette dua kelimesinin içerisine bizim ibadetimiz, bizim sabrımız, bizim ahde vefalı olacağımıza dair verdiğimiz sözümüz, nefsimizle ve batıl ile yapacağımız cihadımız, samimiyetimiz, mümince duruşumuzu topluca içine alır. Bunu tek kelimeyle ifade etmeye çalışırsak kullanılacağınız kelime AŞK olur.  Kul ancak aşık olursa; sabreder, ibadet edebilir, nefsi ile savaşabilir, ne pahasına olursa olsun hakkı savunabilir... Bütün bunları topladığımızda; ahdine sadık ya da ahdinden caymış,sadakatsiz olur. Bunun  karşılığını görmüş olur. Allahü Teala seriul hisap olduğu için; hesabı çabuk gören olduğundan bu karşılık; bu dünyada da ahirette de insanın yakasına yapışır.
"İnsana bir sıkıntı dokunduğu zaman bütün gönlüyle Rabbine dua eder, ona döner; sonra O'nun rahmetiyle bir nimete kavuşunca da önceden yalvarıp yakardığını unutarak, Allah'a ortaklar koşar. De ki: inkarınla biraz oyalan biraz zevk al bakalım muhakkak ki sen ateş ehlindensin"  Zümer Suresi 8 ayet.

       

  Kulun bu dünyada tek gücü duadır. Ve Allah muciptir kulunun duasını icabet eder bizden de yaptığımız duanın arkasında durmamızı bekler.
          Tam da buraya bir fıkra yerleştirelim mi?Ne dersiniz? Bir Karadeniz fıkrası yakışacak bence...
Karadeniz'in coğrafi şartlarından dolayı yörenin insanı hakikaten zekasını kıvrak bir şekilde kullanabilen kendine kolaylıklar sağlayabilen insanlardır.
" Karadenizli bir amcamız ya işi acele olduğundan ya da bir an evvel evine varmayı düşündüğünden, yanında otlatmaya çıkardığı dört koyunu ile; kıyıya gelir. Şöyle bir takasına bakar. Koyunlarını takaya bildirir, sahili takip ederek, daha kısa zamanda evine varacağını hesaplar. Derken Karadeniz bu ya; bir anda gökyüzünde bulutlar kararmaya,  bir fırtına yaklaşmaya başlamıştır. . Bir anda durum değişir bizim amcamız kendini denizin ortasında şimşeklerin arasında buluverir. O an dua etmeye başlar: 
"Ey Allah'um ya benu ha bu sahile geri koyasun ya da bu havayu önceki haline çeviresun. Ha bu takadaki koyinlarimu canimu bağışlarsan, ben de  hepisunu fakir fukayaya vereceğum. " diyerek yalvar yakar dua etmeye başlamış. Derken olduğunu bilemeden, akıl sır erdiremeden sanki bir el onu getirip sahile bırakıvermiş. Amcamız "çok şükür çok şükür kurtuldim hey Allah'um sen ne kadar böyüksun"demiş. Etrafına bakınmış, kendisine sığınacak bir yer bulmuş içeriye girmiş. Can pazarından kurtulmuş olmanın verdiği rahatlıkla şöyle bir oturmuş tabii ki koyunların da yanında alarak.

Aradan kısa bir zaman geçmiş havaya sürekli bakıyor ki, yola çıksam mı çıkmasa mı hava bozar mı yoksa açar mı? Bakıyor sanki düzelecek gibi bir bakıyor tekrar hava bozuyor, gök gürlüyor bir süre böyle oturduktan sonra;  bu defa başını havaya kaldırarak şöyle söylüyor
" Bileyrum bana sesleniysun ama ben caydum çıkmayacağum." 
          EL CAMİ ismi hürmetine bizi bir araya toplayan, buluşturan Rabbimize Hamd olsun.
Hepimizin Cuması Mübarek, duaları kabul olsun.
Başlığımız olan duaya bir miktar dikkat çekmeye çalıştık yazı daha fazla uzamasın kimseler sıkılmasın diye sabır kısmı ile de Rabbimiz dilerse önümüzdeki Cuma buluşuruz inşallah.
Selam ve dua ile...
Mintiha Şerbetçi

 
Etiketler: DUA, VE, SABIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı