Yazı Detayı
26 Aralık 2019 - Perşembe 00:36
 
AİLE OLMAK ZOR DEĞİL!
H.Murat ÖZAKINCI
mrtozakinci@hotmail.com
 
 

 Aslına bakarsak Aile olmak Empati kurmaktan geçer yaşantımızı, empati kurarak sürdürebilirsek aile olmanın zorlugunuda aşmış olacağız. Neden diye soracak olursak.. 

Geleneksel aile yapılarında görülen bu tutumda, denetim yüksek, duyarlılıksa düşüktür. Çocuğun kişilik özellikleri, ilgi ve gereksinimleri dikkate alınmaz. Kuralları anne ve babanın koyduğu ve iletişimin tek yönlü olduğu tek disiplin anlayışına sahip bir aile yapılanması vardır. Çünkü Her şeyi biz biliriz mantığı hâkimdir. Örnek verecek olursak, çocuğun giydiği kıyafeti, Saçının tıraş şeklini oturmasını kalkmasını ve buna benzer birçok davranış kurallarını biz belirleriz. Haklı yanlarımızda var ama onların nelerden hoşlandığını hoşlanmadıklarını sorgulamayız. Çocuğa söz hakkı bile vermeyiz Çünkü Toplumuzda çocuğun söz hakkı yoktur.

 

Siz hiç evde Aile Mahkemesi oluşu içinde bulundunuz mu? tabbiki  yok.!! diyeceksiniz. Olur, mu öyle şey dersiniz. Evet, tam da anlatmak istediğim bu.. çocuğunuzla Arkadaş olmaktaki kastım tamda bu oysa yaptığımız davranışların çocuklarımıza anlatarak söyleyebilirsek belki onları daha iyi anlamış oluruz. Aile olmak için belki de zor şartlardan başladığımız içindir. Çocuklara yeterli Davranış sergileyemediğimiz gibi işin kolayı çocuğa tıpkı eğitimde olduğu gibi ceza yoluna gideriz. Bunun birçok nedeni var şımarık olmasın saygı duymayı öğrensin diye yapıyoruz haklı yanlarımızda var ama Arkadaş olarak davranmıyoruz Arkadaş derken kendi yapısal arkadaşlıktan bahsetmiyorum çocukların arkadaşları vardır ama biz aile arkadaşlığından, demokrasi anlayışından bahsediyoruz. Evin içinde ilgisizlik çocuğu uzaklaştırır çünkü evin içinde aile kavramını uygulamadığımız için katı kurallarımıza veya kuralsız yaşamdan dolayı çocuk evden uzaklaşır. Aslında, çocuklar, kendi ailelerinde söz hakkı alamadıkları için, sosyal yaşamlarında da duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlanır ve başkaları tarafından denetlenebildikleri işlerde çalışmayı seçmek zorunda kalırlar. 

 

Aile olmak bizim yani, Anne ve Babanın elinde, Çocuklarımız bizim isteklerimiz doğrultusunda yetiştirirsek hep tüm yaşantılarında kendileri gibi değil başkalarının istediği gibi bir yaşantıyı seçmek zorunda kalırlar. 

 

 

Oysa Demokratik bir tutumla kendi yaşantısına yön veren çocuklar yetiştirmek istiyorsak onlara da fazla zaman ayırmalıyız. Yoksa geç kalınmış bir yaşamın içinde kaybolup giderler.

 

 

Neden Aile olmak zor değil! Diye başladım işte tam burada okuduğum okurken beni derinden yaralayan bir yazı gözüme çarptı olduğu gibi size, aktarmak istiyorum acılı bir babanın çocuğuna duyduğu sevginin ki tarifi bile zor bir yazı okuduğunuzda duygulanacağınız belki de gözyaşlarınızı akıtacağınız duygu yüklü bir yazıyı okumanızı rica ediyorum….

 

Aile olmak zor değil!

 

Bu adam benim oğlum, olgun, sevecen, sorumluluk sahibi, makul, mantıklı. Daha 15'inde 3 yaşından beri yüzdüğü havuzda boğuldu. Odasında fişe takılı elektrikli alet bırakmaz, yanık yiyecekleri yemez, arabada arka koltukta kemerini takar, mevsiminin dışında sebze meyve yemeyen bir çocuktu.

 

Dersleri, sosyal çevresi çok iyi biz mutlu ve sorunsuz yaşarken birden nefessiz dipten ne kadar gidebiliriz diye yarışası tutmuş. Yarıştığı arkadaşı bakkala gitmiş geldiğinde seslenmiş cevap alamayınca evine dönmüş oysa Yılmaz dipte bilinç kapalı kalmış. Artık ağzından kan gelince diğer yüzenler fark etmişler.

 

 Ben yanına gittiğimde korkunç gerçekle karşılaştım. Her şey çok güzelken birden dünyam yıkıldı. Sen nefes tutmanın beyni oksijensiz bırakacağını niye öğretmezsin. Rüsuptaysan yaptım ne yaptığımı bilmeden, komşu doktor babalar yetişti, sağ olsunlar hiç birinize bu acıyı Rabbim yaşatmasın, 25 dakika sonra ambulans geldi müdahaleler, elektro şok kalbi çalıştırdı 8 saat ancak dayanabildi suda çok kaldığından yaşamasına yetmedi.

 

Organlarını bağışlamamı istemişti o da doku hasarları yüzünden mümkün olmadı. Çok istediği Beşiktaş'ta Kabataş'ı kazandığını göremeden aramızdan ayrıldı. Yol arkadaşımdı, co pilotum, imla hatalarımı kontrol edenim, İngilizce çevirmenim, kemancın, piyanistim, senaristim, yoldaşım benim everilmiş versiyonum, muhtemelen gelecekte meslektaşımız olacaktı.

 

 

Çünkü annesinin her dediğini yapardı. Baba olarak evladımızı her şeyden koruyoruz zannederken yakınımızda ki hırslı ebeveynden, okul idaresinden, sınavlardan, başarmaya endeksli yarışlardan koruyamadım. Belki bende yavrumuzun sırtından mutlu olmayı seçerek büyük haksızlık ettim.

 

Pek çok şeyi yapamadığım için pişmanım siz yapmak istediğiniz her şeyi mutlaka yapın enerjinizi onlara ayırın. Vodofone Arena'ya hiç gidemedik mesela, okulu gezerken ''Baba Şeref Turu'na katılalım'' dedi ben zaten hep burada olacaksın kombine alırım maçlara gideriz dedim. Çanakkale, Göbekli tepe görmek istediği yerlerdi. Her ölüm erken şairin dediği gibi ama bu bizi paramparça etti, deldi, yaktı. Birde Babalar ne zoruma gidiyor biliyor musunuz binlerce kişi geldi ve pek çoğu bize yavrumuzun şefaatçi olacağını O'nun sayesinde Cennet'e gireceğimizi söyledi, bizim O'na karşı görevimiz bitmeden buna nasıl hak kazanabiliriz. Tam bir genç kartal olarak yuvadan uçacakken avuçlarımızdan kaçırdığımız güneşimizi hasret ve rahmetle anıyorum. Ben bu yazıyı dertleşmek için ve siz babalara yararım olabilir mi diye paylaştım. Beni anlayabilecek kişiler olarak sizleri gördüm hepimiz evlatlarımızla gürleyelim. Bunada şükür bir tane diş hekimliği 4. sınıfa giden oğlumuz var onun, ailelerinizin ve sizlerin ömrüne bereket olsun.
 

İşte aile olmak zor değil yazmamdaki kasıt lütfen ama lütfen çocuklarınızın ileride başkaları tarafından yönetilmesini istemiyorsanız onlarla empati kurun, onlarla arkadaş olun, onlarla aile olmayı öğrenin çünkü aile olmak zor değil! her şey sizin elinizde ‘’Çocuğunuz; Evde, Okulda, Toplumda, Yaşamında başarılı olması için çabalamayın çalışmasının, Kendi emeğinin karşılığı başarı olduğunu hissettirin’’ yeter

 

‘’Hayalleri olan birinin Kaderi asla hayal kuramayan

İnsanların elinde olmamalıdır…….’’

 

Selam ve Dua ile….

 
Etiketler: AİLE, OLMAK, ZOR, DEĞİL!,
Yorumlar
Haber Yazılımı