takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Haber Detayı
01 Mart 2021 - Pazartesi 13:51
 
Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?
EĞİTİM Haberi
Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?

Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Bakan Selçuk'tan kritik tarih.

 

 

1 Mart 2021 Pazartesi günü yüz yüze eğitime başlanacağı beklenirken MEB açılış tarihini 2 Mart 2021 Salı günü olarak güncellendi. Bu arada Bakan Ziya Selçuk yüz yüze eğitimle ilgili açıklama yaptı.

 

 

 

15 Şubat 2021 tarihi itibariyle köy okullarında yüz yüze eğitime geçildi.

 

 

Resmi ve özel ilkokul, ortaokul, lise sınıflarının açılış tarihi ise 1 Mart 2021 olarak kararlaştırılmıştı.

 

 

 

Fakat yüz yüze eğitim ile ilgili olarak Bakanlar Toplantısı'nın beklenilmesi kararlaştırılmıştı.

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yüz yüze eğitime ve sınavlara 2 Mart 2021 Salı günü illerin salgın koşullarına göre başlanacağını duyurdu.

 

 

 

Açıklamada, 1 Mart 2021 Pazartesi günü yapılacak Bakanlar Toplantısı'ndaki değerlendirmeler neticesinde eğitim öğretime devam edileceği vurgulandı.

 

 

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlar Kurulu Kabine Toplantısı'nın 1 Mart Pazartesi günü gerçekleştirileceğini açıklamıştı. Önemli kararların alınması beklenen bu toplantı öncesi okullar ne zaman açılacak sorusu da milyonlarca kişi tarafından beklenmeye başladı.

 

 

 

 

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda yüz yüze eğitim geçişin 2 Mart 2021 Salı gününe ertelendiğini duyurdu. Bakanlığın sosyal medya hesaplarından da paylaşılan açıklama şöyle:

 

"1 Şubat 2021 Pazartesi günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda, resmî ve özel tüm ana sınıflarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflar ile özel eğitim okul ve sınıflarında 1 Mart 2021 Pazartesi günü itibarıyla yüz yüze eğitime başlanılacağı; ayrıca illerin salgın koşullarındaki durumlarına bağlı olarak il bazlı kararların da alınabileceği kamuoyuna açıklanmıştı.

 

 

 

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN SON DAKİKİ YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kamuoyunun malumudur.

 

 

 

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edilerek bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir.

 

 

 

İçişleri Bakanlığımızın 26 Şubat tarihli Genelgesiyle 1 Mart günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanacak Kabine'de yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiği bildirilmişti.

 

 

 

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE KURALLAR BELİRLENDİ

Bu doğrultuda, Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan 'İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası'nın güncellenme takvimi ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlerin Kabine Toplantısı'nda değerlendirilecek olması nedeniyle 1 Mart 2021 Pazartesi günü eğitim öğretime geçişi planlanan resmî ve özel tüm okullarımızda yüz yüze eğitime ve sınavlara, 2 Mart 2021 Salı günü illerin salgın koşullarına göre başlanılması kararlaştırılmıştır.

 

 

 

1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda yapılacak değerlendirmeler neticesinde valilik il hıfzıssıhha kurullarınca 'yerinde karar' uygulamasına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam edilecektir."

 

 

ÖĞRENCİLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN KURALLAR

Arkadaşlarınızla silgi, kalem, kalem ucu gibi eşyanızı paylaşmayın.

Yemekhanede sosyal mesafeyi koruyun ve çok konuşmayın.

Ders aralarında sosyal mesafe kurallarına dikkat edin. Arkadaşlarınızla mesafeli oyunlar oynayın.

 

 

 

Hastalığı önlemede öğrendiklerinizi arkadaşlarınız, aileniz ve özellikle küçük yaştaki çocuklarla paylaşın.

 

 

Dirseğinizi kapatarak öksürme, el yıkama gibi iyi davranışlar için rol model olun.

 

Hasta olan arkadaşlarınızı damgalamayın.

 

Kaynak: (MG) - Milli Gazete Editör: urfasiyaset
Etiketler: Yüz, yüze, eğitim, ne, zaman, başlayacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı