takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Haber Detayı
24 Temmuz 2020 - Cuma 15:00
 
Umduğunu Bulamayan Çiftçi Kara Kara Düşünüyor
EKONOMİ Haberi
Umduğunu Bulamayan Çiftçi Kara Kara Düşünüyor

Eskişehir'de arpa, yulaf ve buğday üreticisi bu yılki hasattan umduğunu bulamadı.

 

 

Besi hayvancılığının yoğun olarak yapıldığı ve yaygın olarak arpa, yulaf ve buğday ekilen Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Karaçam köyünde hasat dönemi yavaş yavaş tamamlanırken, üreticiler bu yıl umdukları verimi alamadıklarını belirtti.

 

 

 

Besi hayvancılığının yaygın olduğu Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Karaçam köyünde yemde kullanıldığı için arpa yaygın bir şekilde ekiliyor. Arpanın ardından buğday ve yine yemde kullanılan yulaf ekilen köyde, geçtiğimiz ekim ayında ekimi yapılan tahılların şu günlerde biçimi gerçekleşiyor. Tahıldan arta kalan samanın da beside kullanılması sebebi ile verimin çok önemli olduğu tahıl tarımında bu sene beklentilerinin karşılığını alamayan çiftçiler kara kara düşünüyor. Açığını çevre köylerden karşılamayı planlayan Mihalıççıklı çiftçiler, bu sefer de yoğun talepten dolayı artan saman balyası fiyatlarından dolayı endişe yaşıyorlar. Daha önce balyası 3-4 liradan katılan samanın kilogram fiyatı 1 liraya çıkarken, balya fiyatı ise 7-8 lirayı yükseldi.

 

 

 

 

"YASAKLAR SEBEBİ İLE TARLAMIZA YETERLİ ALAKAYI GÖSTEREMEDİK"

Mahalle Muhtarı İbrahim Turgut, yeteri kadar arpa ve saman balyası bulamadığı takdirde hayvan sayısını azalmayı bile düşündüğünü söyledi. Alınan verimden memnun olmayan çiftçilerden de olan Muhtar Turgut; "Bu yıl anlamadığımız halde her şey üst üste geldi. Korona virüs sürecinde sokağa çıkma yasaklarından dolayı yeterli ilgi alakayı tarlamıza gösteremedik. Genel olarak köyümüz ve civar mahallerdeki çiftçiler zor durumda. Devletimiz çiftçiye gerekli izinleri gösterse de ilaç, gübre gibi ihtiyaçlarımızı, esnaf kapalı olduğu için karşılayamadık. Bu da haliyle verime net bir şekilde yansıdı" dedi.

 

Kaynak: (SD) - Sondakika Editör: urfasiyaset
Etiketler: Umduğunu, Bulamayan, Çiftçi, Kara, Kara, Düşünüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı